Karklė 2013 Live Music Beach – keturios dienos meilės, laisvės ir harmonijos

 Karklė 2013 Live Music Beach – keturios dienos meilės, laisvės ir harmonijos

Dominykos Gucevičiūtės nuotrauka

„Karklė 2013 Live Music Beach“ – tik ketvirtus metus ( t.y. gana neilgai, lyginant su festivalių grandais) rengiamas, tačiau jau spėjęs apsiginkluoti tikrai ne vėjavaikišku organizuotumu, magiją spinduliuojančia erdve ir bene daugumos ausį tenkinančia muzika, ilgąjį Žolinių savaitgalį vykęs festivalis eilinį kartą įrodė, kad yra vertas vieno iš sėkmingiausiai vyksiančių festivalių Lietuvoje vardo. Kiekvienas festivaliautojas buvo priverstas nuolat rinktis, kadangi festivalio laikas ir erdvė buvo išnaudoti maksimaliai – dėl vienos pramogos ar muzikinio pasirodymo teko aukoti kitą. Tačiau, iš pažiūros tikru galvos skausmu turėjusi tapti nuolatinė dilema, iš tiesų ir buvo vienas iš kertinių “Karklė – Live Music Beach” festivalio sėkmę lėmusių akmenų, įrodžiusių didžiulę minėtojo festivalio pasiūlą.

Dominykos Gucevičiūtės nuotrauka

Erdvė

Festivalio vieta nepakito – tai buvo ta pati erdvė tarp Palangos ir Klaipėdos, kuriai apibūdinti tinka vienas vienintelis žodis – stulbinanti. Galiu drąsiai teigti, kad įžengti į tarp medžių besislepiantį kempingą, spinduliuojant pozityvo pritvinkusiai saulei, įkelti kojas į taip pasiilgtas kopas ir pamatyti laisve alsuojančią jūrą – et, tai buvo tiesiog nepakartojama. Nuoširdžiai nežinau, ar galima rasti geresnę vietą tokio pobūdžio renginiui. „Karklės“ organizatoriai, puikiai tai suprasdami, festivalio erdvę užpildė šešiomis scenomis, kuriose savo poreikius tenkinančią muziką galėjo atrasti roko, alternatyviosios, latino bei elektroninės muzikos gerbėjai. Galimybę pasiekti sielos ramybę turėjo ne tik muzikos, tačiau ir maisto gurmanai. Festivalyje buvo gausu tiek įvairių pasaulio virtuvių, tiek jau spėjusių geru vardu pagarsėti vietinių maisto tiekėjų. Dar vienas renginio erdvę sudarantis labai svarbus aspektas – pramogos, kurių spektras buvo plačiausias per visą mano festivaliavimo patirtį. Įdomybių ieškojimas prasidėjo ties hipių turgeliu ir įvairiausiomis dirbtuvėmis, o baigėsi ties šuoliu nuo devynių metrų pakylos. Gatvės šokiai, stalo futbolas, paplūdimio tinklinis, krepšinis, oro balionas, įvairios vandens pramogos – visko išbandyti paprasčiausiai nebuvo įmanoma fiziškai. Net sportinis pokeris egzistavo! Taip taip, festivalyje. Na, ir negalime pamiršti paskutiniojo, festivalio erdvės šlovės alėją vainikuojančio, gal kiek juokingai skambančio, tačiau vis dėlto svarbaus dalyko – rūpinimosi dalyvių higiena. Už tualetų švarą ir nuolatinį jų valymą katučių plojo kas antras renginio dalyvis, ką jau kalbėti apie nemokamus karštus dušus. Dar dabar akyse matau vaizdą, kaip man belaukiant žmonių eilėje iš festivalio zonos išbėga jau anksčiau ten pakliuvęs draugas, skanduojantis pergalingą frazę: „Pirmąkart matau festivalį, kuriame yra nemokami dušai tik su karštu vandeniu!“. Tad belieka tik drąsiai teigti, kad minėtieji argumentai yra pakankamai svarūs, jog 2013 metų „Karklės“ festivalio erdvė gautų didžiulį pliusą.

Dominykos Gucevičiūtės nuotrauka

Dalyviai

2013 metų Karklės festivalis sulaukė ko gero rekordinio žmonių skaičiaus – dvylikos tūkstančių. O jų būtą visokių – teko matyti tiek dar metukų neturinčių, tiek jau garbaus amžiaus sulaukusių dalyvių. Festivalis sukvietė ne tik festivalininkų iš Lietuvos, bet taip pat gausų būrį svečių iš Kaliningrado srities, Latvijos, Estijos bei kitų valstybių. Labai įstrigo ištvermę demonstruojančios maždaug dešimties metų mergaitės portretas – lūžusi koja, invalido vežimėlis ir veide degantis susidomėjimas ir optimizmas, iššauktas pramogų alėjos įvairenybių. Kitas žmogaus paveikslas, kuriam galutinai uždedu rėmelius rašydamas šį straipsnį – dar viena mergaitė, tik šįkart jau rusų grupės LENINGRAD pasirodyme. Tėčio ranką spaudžiantis delnas ir akivaizdžiai matomas vaikiškas džiaugsmas dėl mergaitę supančios suaugusiųjų kompanijos – kadras, sukėlęs nostalgiją. Gražu, o kodėl gi ne? Tačiau ne visi renginio dalyviai gali suteikti festivaliui vien tik teigiamas spalvas. Keista, tačiau būtent „Karklėje“, kalbant ir apie kitus festivalius, teko matyti ir girdėti daugiausiai konfliktų, kilusių tarp stipriosios lyties atstovų. Pačio festivalio, žinoma, dėl to linčiuoti negalima – į visos liaudies mintis juk neįlįsi ir begėdžių neprafiltruosi. O ir šiaip, trumpalaikiai nemalonumai greitai užsimiršta, o liežuvio ar kumščių nevaldančius pakeičia noriai draugauti pasirengę festivalio dalyviai. Negalima pamiršti ir po truputį manija tampančių festivalio talismanų – šiai pozityvą spinduliuojančiai ligai startą davusios Ponio Aguonos, tradicijas tęsiančio Gandro Vytauto ar Orkos Jurgio – patinka kam tai ar ne, tačiau pastaruosius taip pat reikia priskirti prie festivalio faunos. Gyvenimas bene geriausios kompanijos apsuptame kempinge ir festivalio daugumą siejantis vienas ir tas pats bruožas – šypsena – nepalieka šansų festivaliui „Karklė 2013 Live Music Beach“ gauti minusą už į jį sugužėjusią dalyvių minią.

Dominykos Gucevičiūtės nuotrauka

Muzika

Paskutinysis, tačiau pats svarbiausias šio open air’o aspektas – muzika. Iki tol buvęs labiau lietuviškos muzikos festivalis šiais metais pasiūlė puokštę užsienio grupių ir atlikėjų. Organizatorių teigimu Karklės festivalis planuoja ir toliau keliauti šia linkme ir kasmet darytis vis labiau tarptautiniu. Nemeluosiu – pabuvojus festivalyje „Satta Outside“ Būtingėje, Karklei buvo mestas gana didelis iššūkis – ne pranokti, bet bent jau pateisinti mano muzikinius lūkesčius. Intrigos ir paslapties ilgai nelaikysiu – muzika nenusivyliau. Kelionė mano ausims prasidėjo nuo SINDIKATO SMOGIKŲ, grojusių penktadienio vakarą. Galiu teigti, kad ypatingų vilčių nedėjau – vis dėlto dar prieš „Karklę“ buvo aplankyti mažiausiai keletas „G&G Sindikato“ pasirodymų, tad kažko išskirtinai specialaus aš ir nesitikėjau. Tačiau, galiu pasakyti, kad vis dėlto buvau nustebintas – išvien valdoma publika, ant scenos gurkšnojamas „Tullamore Dew“, rūkomos cigaretės ir pasirodymą vainikuojantis DJ Mamanios „plaukimas“ banglente žmonių jūra – prisipažinsiu, kad kartais tekdavo sau kilstelti apatinį žandikaulį.

DJ Mamania, Dominykos Gucevičiūtės nuotrauka
„G&G Sindikatas“, Dominykos Gucevičiūtės nuotrauka

Po trumpo atokvėpio greitu metu teko skubėti į Egidijaus Dragūno – SEL pasirodymą. Kaip ir praeitais metais, šios grupės pasirodymas sutraukė bene didžiausią minią žiūrovų. Deja, didžioji dalis kalbintų festivalio dalyvių teigė, kad minėta valanda su Lietuvos scenos neklaužada neišpildė visų jų lūkesčių. Egidijaus Dragūno bandymai kaitinti publiką, pasisakymai: „Žiūrėkit, koks storas pasidariau iš gero gyvenimo“, erotinės ar gamtos vaizdų vizualizacijos kraują užkaitino ne visiems, tačiau pasirodymas vis dėlto tapo tos valandos festivalio traukos centru ir desertu įsimylėjėliams.

SEL, Dominykos Gucevičiūtės nuotrauka

Po SEL pasirodymo ilsėtis vėlgi neteko – skubėjau į sceną kopose, kurioje pasirodė svečias iš Vakarų Londono – KING CHARLES. Turbūt mažai kas drįstų ginčytis su teiginiu, kad tai buvo itin sėkmingas minėtojo headlainerio pasirodymas. Alternatyviosios, folk – pop, indie muzikos stilius maišantis KING CHARLES parodė meistriškumą ir festivalyje abejingų nepaliko.

Sukaupęs dar likusias fizines ir moralines jėgas, pasirinkau rusų grupės LENINGRAD pasirodymą. Nemeluosiu – rizikavau, nes klausiau šios grupės pirmą kartą, o į jų pasirodymą mane vedė geri draugų atsiliepimai. Pirmas dalykas, kuris krito man į akį – prie pagrindinės scenos akivaizdžiai aukštyn pakilęs festivaliautojų amžiaus vidurkis. Buvo ir tokių, kurie „Karklės“ festivalyje apsilankė būtent tik dėl grupės LENINGRAD pasirodymo. Pasirodžius maždaug dvylikos žmonių grupei užvirė tikra košė, su visomis egzistuojančiomis teigiamomis prasmėmis. Atmosferą kaitinantys pučiamieji, šaižūs ir maloniai prikimę vokalistų balsai, visiškai su cenzūra nedraugaujančios dainos ir priekyje besipog’inantys fanai – visa tai tapo viena iš vakaro bombų.

Puikiai besiklosčiusį vakarą šiek tiek sudrumstė GOLDEN PARAZYTH pasirodymas. 2006 metų Lietuvos elektroninės muzikos atradimas koncertavo tikrai jam per mažoje underground’o scenoje. Beliko tik iš tolo palinksėti galva ir grįžti į palapinę miegoti.

Atėjęs šeštadienis ištvermei pasiuntė dar daugiau išbandymų – savo festivalio programoje su šauktuku žymėjausi THE RASMUS, Mr. Woodnote & Lil Rhys feat. Eva Lazarus ir FAR EAST MOVEMENT pasirodymus. Lietuviškuosius scenos čempionus BIX ir grupę ANTIS girdėjau viena ausimi – nemeluosiu, kad tąkart pastaruosius iškeičiau į prakaitą tinklinio aikštelėje.

„The Rasmus“, Dominykos Gucevičiūtės nuotrauka

Išmušus 22 valandai, minia žmonių susibūrė prie pagrindinės scenos – į ją lipo alternatyvaus roko veteranai iš Suomijos – THE RASMUS. Man tąkart visai pasisekė – stovėjau virš batuto devynių metrų aukštyje ir stebėjau pasirodymą beveik kaip iš VIP ložės. Rezultatas – daug paauglystės prisiminimų, daug nostalgijos, daug galvoje zvimbiančių minčių. Sugroti visi grupę garsinantys hitai – publika patenkinta.

O štai kiek kitokias, linksmesnes emocijas man sukėlė Mr. Woodnote & Lil Rhys feat. Eva Lazarus trio pasirodymas. Saksofonas, garsus įrašinėjantis loop’as, stiprūs vokalistų balsai labai greitai pavergė tiek mano, tiek visos publikos širdis. Beliko tik užsimerkti, mėgautis ir linguoti į taktą. Ryšį su publika dar labiau sustiprino pasirodymo pabaigoje pastarąjai mesti penki Mr. Woodnote kompaktiniai diskai, kuriuos palydėjo frazė: „Kopijuokitės dainas į sveikatą, nes piratavimas nebėra nusikaltimas“.

Savo vakarą nutariau užbaigti dar vieno headlainerio pasirodymu – į pagrindinę sceną lipo svečiai iš JAV ir elektroninės muzikos dievaičiai – „Far East Movement“. Pačioj pasirodymo pradžioj paleistas grupės hitas „Like a G6“ privertė festivaliautojus šokinėti, o karštis prie pagrindinės scenos buvo išlaikytas iki pat pasirodymo pabaigos. Neigiamų atsiliepimų apie vietoje nenustygstančius basakojus vyrukus negirdėjau, tačiau pats nebuvau aršiausias jų gerbėjas. Jų šou metu girdėjau daug šiuo metu radijo stotyse grojančių dainų – tai manęs nesužavėjo. Efektas, t.y. audringa publika, yra, o akivaizdžių profesionalumo, unikalumo požymių tą efektą gaminti – deja, nemačiau.

Na ir galiausiai, visiškai išsikvėpęs ir net kiek pasiilgęs Vilniaus, sekmadienį aplankiau tik Andriaus Kaniavos pasirodymą. Kopų scena puikiai tiko šiam atlikėjui, jūros ošimas tik sustiprino ore tvyrančias emocijas, beliko tik įsileisti Andriaus Kaniavos deklamuojamus ir dainuojamus žodžius į sielą, atsipalaiduoti ir dar kartelį pamiršti visus rūpesčius. Neslėpsiu – buvo ir daugiau puikių pasirodymų, tiek roko, tiek underground’o scenose, paprasčiausiai viskam neužteko nei jėgų, nei laiko. Reziume – muzika iš tiesų pateisino mano lūkesčius ir privertė susirgti pofestivaline depresija, o pačiam Karklės festivaliui ji uždirbo dar vieną pliusą.

Ponis Aguona, Dominykos Gucevičiūtės nuotrauka

Trys pliusai – erdvė, dalyviai ir muzika – iškalbingiau už tūkstantį žodžių. Masyvus festivalis tapo dar masyvesnis, dar labiau kerojantis savo šaknis prie Baltijos jūros. Kitais metais festivalis švęs pirmąjį jubiliejų, organizatoriai sako, kad po tokio emocinio pliūpsnio sunku ką nors žadėti, tačiau tikrai pasistengs su dar didesniu trenksmu visus pasitikti. Karklėje vykstančiam renginiui sėkmės nelinkėsiu – jis jau ją turi. Belieka tik padėkoti open-air’o organizatoriams ir visiems dalyviams, už tyros laisvės pojūtį ir galimybę keletai dienų apsigyventi visiškai kitame pasaulyje. Na, o dabar pats metas grįžti į miesto dulkes, klausytis muzikos tik per ausines arba mašinoje ir po truputį laukti kitų artėjančių nuotykių!

Daugiau nuotraukų: Manofestivalis Facebook

Kristupas Naraškevičius

Kristupas Naraškevičius